Samtec Inc. ZST-132-01-S-D-540-16
ZST-132-01-S-D-540-16
Part No.:
ZST-132-01-S-D-540-16
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
ZST-132-01-S-D-540-16.pdf
Description:
CONN HDR .100 64POS
Packaging:
Bulk
Series:
Flex Stack, ZST
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header, Elevated
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositions:
64
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositionsLoaded:
63
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.250 (6.35mm)
ContactLength-Post:
0.090 (2.29mm)
OverallContactLength:
0.630 (16.00mm)
InsulationHeight:
0.540 (13.72mm)