Knowles Novacap 0201BB102K500YT
0201BB102K500YT
Part No.:
0201BB102K500YT
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ShinYua0201BB102K500YT.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 50V X7R 0201
  • Related Categories
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.013 (0.33mm)