Knowles Novacap LS1808B102K302NTM
LS1808B102K302NTM
Part No.:
LS1808B102K302NTM
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
ShinYuaLS1808B102K302NTM.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 250V X7R 1808
  • Related Categories
Package/Case:
1808 (4520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
250VAC
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X2, Y3
Applications:
Safety
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.065 (1.65mm)
LeadSpacing:
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaLS1808B102K302NTM.pdf
1. How to order LS1808B102K302NTM on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LS1808B102K302NTM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LS1808B102K302NTM?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1210B472K152NT LS1808B102K302NTM ES2211N101K502NTM ES2211N221K502NTM LS1812N102K302NTM
Part Number 1210B472K152NT LS1808B102K302NTM ES2211N101K502NTM ES2211N221K502NTM LS1812N102K302NTM
Manufacturer Knowles Novacap Knowles Novacap Knowles Novacap Knowles Novacap Knowles Novacap
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings X2, Y3 X2, Y3 X2, Y3 X2, Y3 X2, Y3
Applications Safety Safety Safety Safety Safety
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm) 0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm) 0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm) 0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm) 0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.065 (1.65mm) 0.065 (1.65mm) 0.065 (1.65mm) 0.065 (1.65mm) 0.065 (1.65mm)