Knowles Novacap 0504B103K101NT
0504B103K101NT
Part No.:
0504B103K101NT
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0504 (1210 Metric)
Datasheet:
ShinYua0504B103K101NT.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 100V X7R 0504
  • Related Categories
Package/Case:
0504 (1210 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.050 L x 0.040 W (1.27mm x 1.02mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.044 (1.12mm)