Delta Electronics/Components 1008HS-562EKFS
1008HS-562EKFS
Part No.:
1008HS-562EKFS
Datasheet:
ShinYua1008HS-562EKFS.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.35OHM SM
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
300 mA
DCResistance(DCR):
1.35Ohm
Q@Freq:
25 @ 7.96MHz
Frequency-SelfResonant:
42MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
InductanceFrequency-Test:
7.96 MHz