American Technical Ceramics 100A100JT150XT1K
100A100JT150XT1K
Part No.:
100A100JT150XT1K
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
ShinYua100A100JT150XT1K.pdf
Description:
CAP CER 10PF 150V P90 0505
  • Related Categories
Package/Case:
0505 (1313 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Porcelain Superchip® ATC 100A
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
150V
TemperatureCoefficient:
P90
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.057 (1.45mm)
LeadSpacing:
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYua100A100JT150XT1K.pdf
1. How to order 100A100JT150XT1K on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 100A100JT150XT1K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 100A100JT150XT1K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 100A8R2JT150XT1K 100A100JT150XT1K 100A470JW150XT1K 100A101JT150XT1K 100A101JW150XT1K
Part Number 100A8R2JT150XT1K 100A100JT150XT1K 100A470JW150XT1K 100A101JT150XT1K 100A101JW150XT1K
Series Porcelain Superchip® ATC 100A Porcelain Superchip® ATC 100A Porcelain Superchip® ATC 100A Porcelain Superchip® ATC 100A Porcelain Superchip® ATC 100A
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 10 pF 10 pF 10 pF 10 pF 10 pF
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Voltage-Rated 150V 150V 150V 150V 150V
TemperatureCoefficient P90 P90 P90 P90 P90
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Ratings - - - - -
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm) 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm) 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm) 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm) 0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm)