American Technical Ceramics 100A510JT150XT
100A510JT150XT
Part No.:
100A510JT150XT
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
ShinYua100A510JT150XT.pdf
Description:
CAP CER 51PF 150V P90 0505
  • Related Categories
Package/Case:
0505 (1313 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Porcelain Superchip® ATC 100A
ProductStatus:
Active
Capacitance:
51 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
150V
TemperatureCoefficient:
P90
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.057 (1.45mm)