Johanson Dielectrics Inc. 102R18W101KV4E
102R18W101KV4E
Part No.:
102R18W101KV4E
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYua102R18W101KV4E.pdf
Description:
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
1000V (1kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.125 L x 0.062 W (3.17mm x 1.57mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.067 (1.70mm)