Visual Communications Company - VCC 1092A1-28V
1092A1-28V
Part No.:
1092A1-28V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
ShinYua1092A1-28V.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 28V
Packaging:
Bulk
Series:
1092
ProductStatus:
Active
Type:
LED
LampColor:
Red
LensColor:
Red
LensTransparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
28V
Current:
25mA
PanelCutoutShape:
Round
PanelCutoutDimensions:
0.50 (12.70mm)
LensSize:
LensStyle:
Round with Domed Top
MillicandelaRating:
13000mcd
Wavelength-Peak:
ViewingAngle:
TerminationStyle:
Wire Leads - 4.6 (116.84mm)