Visual Communications Company - VCC 1092D3-250VAC
1092D3-250VAC
Part No.:
1092D3-250VAC
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
ShinYua1092D3-250VAC.pdf
Description:
INDICATOR PMI AMBER .5 SEMI DOM
Packaging:
Bag
Series:
1092
ProductStatus:
Active
Type:
LED
LampColor:
Amber
LensColor:
Amber
LensTransparency:
Clear
Ratings:
AC
Voltage:
250V
Current:
25mA
PanelCutoutShape:
Round
PanelCutoutDimensions:
0.50 (12.70mm)
LensSize:
LensStyle:
Round with Domed Top
MillicandelaRating:
13000mcd
Wavelength-Peak:
ViewingAngle:
TerminationStyle:
Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
IngressProtection:
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Datasheet:
ShinYua1092D3-250VAC.pdf
1. How to order 1092D3-250VAC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1092D3-250VAC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1092D3-250VAC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1092D3-250VAC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1092D6-125VAC 1092C5-125VAC 1092D1-125VAC 1092D3-250VAC 1092C1-125VAC
Part Number 1092D6-125VAC 1092C5-125VAC 1092D1-125VAC 1092D3-250VAC 1092C1-125VAC
Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
Series 1092 1092 1092 1092 1092
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type LED LED LED LED LED
LampColor Amber Amber Amber Amber Amber
LensColor Amber Amber Amber Amber Amber
LensTransparency Clear Clear Clear Clear Clear
Ratings AC AC AC AC AC
Voltage 250V 250V 250V 250V 250V
Current 25mA 25mA 25mA 25mA 25mA
PanelCutoutShape Round Round Round Round Round
PanelCutoutDimensions 0.50 (12.70mm) 0.50 (12.70mm) 0.50 (12.70mm) 0.50 (12.70mm) 0.50 (12.70mm)
LensSize - - - - -
MillicandelaRating 13000mcd 13000mcd 13000mcd 13000mcd 13000mcd
Wavelength-Peak - - - - -
ViewingAngle - - - - -
TerminationStyle Wire Leads - 4.6 (116.84mm) Wire Leads - 4.6 (116.84mm) Wire Leads - 4.6 (116.84mm) Wire Leads - 4.6 (116.84mm) Wire Leads - 4.6 (116.84mm)