Rubycon 10ZT680M10X16
10ZT680M10X16
Part No.:
10ZT680M10X16
Datasheet:
ShinYua10ZT680M10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZT
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
643.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.43 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)