Bourns Inc. 1110-150K-RC
1110-150K-RC
Part No.:
1110-150K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ShinYua1110-150K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 7.2A 15 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Series:
1110
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
7.2 A
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
15mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYua1110-150K-RC.pdf
1. How to order 1110-150K-RC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1110-150K-RC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1110-150K-RC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1110-150K-RC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1110-101K-RC 1110-221K-RC 1110-120K-RC 1110-150K-RC 1110-561K-RC
Part Number 1110-101K-RC 1110-221K-RC 1110-120K-RC 1110-150K-RC 1110-561K-RC
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 1110 1110 1110 1110 1110
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
CurrentRating(Amps) 7.2 A 7.2 A 7.2 A 7.2 A 7.2 A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 15mOhm Max 15mOhm Max 15mOhm Max 15mOhm Max 15mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz