SMC Diode Solutions 12CTQ030
12CTQ030
Part No.:
12CTQ030
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYua12CTQ030.pdf
Description:
12A, 30V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
30 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
6A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
600 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
800 µA @ 30 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C