SMC Diode Solutions 12CTQ035
12CTQ035
Part No.:
12CTQ035
Datasheet:
ShinYua12CTQ035.pdf
Description:
12A, 35V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
35 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
6A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
600 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
800 µA @ 35 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C