SMC Diode Solutions 12CTQ040
12CTQ040
Part No.:
12CTQ040
Datasheet:
ShinYua12CTQ040.pdf
Description:
12A, 40V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
40 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
6A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
600 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
800 µA @ 40 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C