Ohmite 12FR050E
12FR050E
Part No.:
12FR050E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua12FR050E.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 1% 2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
10
ProductStatus:
Active
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
2W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.094 Dia x 0.417 L (2.40mm x 10.60mm)