mightyZAP 12L-100S-22
12L-100S-22
Part No.:
12L-100S-22
Manufacturer:
mightyZAP
Category:
Electric Actuators-Cylinders
Package:
Datasheet:
12L-100S-22.pdf
Description:
MICRO LINEAR ACTUATOR LIMIT S/W
Packaging:
Retail Package
Series:
12L (Limit Switch)
ProductStatus:
Active
Type:
Linear Actuator
MotorType:
Brushed (Coreless)
StrokeLength:
0.866 (22.00mm)
LoadForce(Dynamic):
22.48lbf (100.0N)
LoadForce(Static):
44.96lbf (200.0N)
Speed:
0.30 in/s (7.7 mm/s)
DutyCycle:
50%
Voltage-Rated:
12VDC
Construction:
Accuracy:
±0.50mm
Acceleration:
Features:
Limit Switches
GearReductionRatio:
50
FeedbackType:
TerminationStyle:
Wire Leads
OperatingTemperature:
-10°C ~ 60°C
IngressProtection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Category:
Electric Actuators-Cylinders
Datasheet:
ShinYua12L-100S-22.pdf
1. How to order 12L-100S-22 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 12L-100S-22 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 12L-100S-22?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 12L-100S-22.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 12L-35S-22 12L-55S-22 12L-100S-22
Part Number 12L-35S-22 12L-55S-22 12L-100S-22
Manufacturer mightyZAP mightyZAP mightyZAP
Packaging Retail Package Retail Package Retail Package
Series 12L (Limit Switch) 12L (Limit Switch) 12L (Limit Switch)
ProductStatus Active Active Active
Type Linear Actuator Linear Actuator Linear Actuator
MotorType Brushed (Coreless) Brushed (Coreless) Brushed (Coreless)
StrokeLength 0.866 (22.00mm) 0.866 (22.00mm) 0.866 (22.00mm)
LoadForce(Dynamic) 22.48lbf (100.0N) 22.48lbf (100.0N) 22.48lbf (100.0N)
LoadForce(Static) 44.96lbf (200.0N) 44.96lbf (200.0N) 44.96lbf (200.0N)
Speed 0.30 in/s (7.7 mm/s) 0.30 in/s (7.7 mm/s) 0.30 in/s (7.7 mm/s)
DutyCycle 50% 50% 50%
Voltage-Rated 12VDC 12VDC 12VDC
Construction - - -
Accuracy ±0.50mm ±0.50mm ±0.50mm
Acceleration - - -
Features Limit Switches Limit Switches Limit Switches
GearReductionRatio 50 50 50
FeedbackType - - -
TerminationStyle Wire Leads Wire Leads Wire Leads
OperatingTemperature -10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C