mightyZAP 12LF-35PT-27
12LF-35PT-27
Part No.:
12LF-35PT-27
Manufacturer:
mightyZAP
Category:
Electric Actuators-Cylinders
Package:
Datasheet:
ShinYua12LF-35PT-27.pdf
Description:
Micro/Mini Linear Servo Actuator
Packaging:
Box
Series:
12Lf (Force Control)
ProductStatus:
Active
Type:
Linear Actuator
MotorType:
Brushed (Coreless)
StrokeLength:
1.063 (27.00mm)
LoadForce(Dynamic):
15.74lbf (70.0N)
LoadForce(Static):
Speed:
1.26 in/s (32.0 mm/s)
DutyCycle:
50%
Voltage-Rated:
12VDC
Construction:
Ball Screw
Accuracy:
±60µm
Acceleration:
Features:
Integrated Controller
GearReductionRatio:
10
FeedbackType:
Potentiometer
TerminationStyle:
Cable with Connector
OperatingTemperature:
-10°C ~ 60°C
IngressProtection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Category:
Electric Actuators-Cylinders
Datasheet:
ShinYua12LF-35PT-27.pdf
1. How to order 12LF-35PT-27 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 12LF-35PT-27 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 12LF-35PT-27?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 12LF-35PT-27.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 12LF-20PT-27 12LF-35PT-27 12LF-35F-27 12LF-20F-27 12LF-55PT-27
Part Number 12LF-20PT-27 12LF-35PT-27 12LF-35F-27 12LF-20F-27 12LF-55PT-27
Manufacturer mightyZAP mightyZAP mightyZAP mightyZAP mightyZAP
Packaging Box Box Box Box Box
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Linear Actuator Linear Actuator Linear Actuator Linear Actuator Linear Actuator
StrokeLength 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm)
LoadForce(Static) - - - - -
Speed 1.26 in/s (32.0 mm/s) 1.26 in/s (32.0 mm/s) 1.26 in/s (32.0 mm/s) 1.26 in/s (32.0 mm/s) 1.26 in/s (32.0 mm/s)
DutyCycle 50% 50% 50% 50% 50%
Voltage-Rated 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
Construction Ball Screw Ball Screw Ball Screw Ball Screw Ball Screw
Accuracy ±60µm ±60µm ±60µm ±60µm ±60µm
Acceleration - - - - -
GearReductionRatio 10 10 10 10 10
FeedbackType Potentiometer Potentiometer Potentiometer Potentiometer Potentiometer
OperatingTemperature -10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C