mightyZAP 12LF-42F-53
12LF-42F-53
Part No.:
12LF-42F-53
Manufacturer:
mightyZAP
Category:
Electric Actuators-Cylinders
Package:
Datasheet:
ShinYua12LF-42F-53.pdf
Description:
Micro/Mini Linear Servo Actuator
Packaging:
Box
Series:
12Lf (Force Control)
ProductStatus:
Active
Type:
Linear Actuator
MotorType:
Brushed (Coreless)
StrokeLength:
2.087 (53.00mm)
LoadForce(Dynamic):
18.88lbf (84.0N)
LoadForce(Static):
Speed:
0.67 in/s (17.1 mm/s)
DutyCycle:
50%
Voltage-Rated:
12VDC
Construction:
Ball Screw
Accuracy:
±80µm
Acceleration:
Features:
Integrated Controller
GearReductionRatio:
20
FeedbackType:
TerminationStyle:
Cable with Connector
OperatingTemperature:
-10°C ~ 60°C