Ohmite 13FPR015E
13FPR015E
Part No.:
13FPR015E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua13FPR015E.pdf
Description:
RES 0.015 OHM 1% 3W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
10
ProductStatus:
Active
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
3W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.200 Dia x 0.626 L (5.08mm x 15.90mm)