Hammond Manufacturing 1553WDBK
1553WDBK
Part No.:
1553WDBK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
ShinYua1553WDBK.pdf
Description:
BOX ABS BLACK 5.797L X 3.543W
Packaging:
Bulk
Series:
1553W
ProductStatus:
Active
ContainerType:
Box
Size/Dimension:
5.797 L x 3.543 W (147.25mm x 89.99mm)
Height:
0.984 (25.00mm)
Area(LxW):
20.4in² (132cm²)
Design:
Hand Held, Split Sides and End Panel(s)
Material:
Plastic, ABS
Color:
Black
Thickness:
0.118 (3.00mm)
Features:
PCB Supports, Sealing Gasket
Ratings:
IP65
Category:
Boxes
Datasheet:
ShinYua1553WDBK.pdf
1. How to order 1553WDBK on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1553WDBK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1553WDBK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1553WDBK.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1553WDBK pin diagram, 1553WDBK datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1553WBGY 1553WBBK 1553WCBK 1553WDGY 1553WDBK
Part Number 1553WBGY 1553WBBK 1553WCBK 1553WDGY 1553WDBK
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 1553W 1553W 1553W 1553W 1553W
ProductStatus Active Active Active Active Active
ContainerType Box Box Box Box Box
Size/Dimension 5.797 L x 3.543 W (147.25mm x 89.99mm) 5.797 L x 3.543 W (147.25mm x 89.99mm) 5.797 L x 3.543 W (147.25mm x 89.99mm) 5.797 L x 3.543 W (147.25mm x 89.99mm) 5.797 L x 3.543 W (147.25mm x 89.99mm)
Height 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm)
Area(LxW) 20.4in² (132cm²) 20.4in² (132cm²) 20.4in² (132cm²) 20.4in² (132cm²) 20.4in² (132cm²)
Material Plastic, ABS Plastic, ABS Plastic, ABS Plastic, ABS Plastic, ABS
Color Black Black Black Black Black
Thickness 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)