SMC Diode Solutions 15CTQ040
15CTQ040
Part No.:
15CTQ040
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYua15CTQ040.pdf
Description:
15A, 40V, TO-220AB, SCHOTTKY REC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
40 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
15A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
840 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 40 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C