Rubycon 16NW74R7MEFC4X7
16NW74R7MEFC4X7
Part No.:
16NW74R7MEFC4X7
Datasheet:
16NW74R7MEFC4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V RADIAL
Series:
NW7
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)