Rubycon 50NW71MEFC4X7
50NW71MEFC4X7
Part No.:
50NW71MEFC4X7
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
50NW71MEFC4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
NW7
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
10 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYua50NW71MEFC4X7.pdf
1. How to order 50NW71MEFC4X7 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 50NW71MEFC4X7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 50NW71MEFC4X7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 50NW71MEFC4X7.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 25NW74.7MEFC4X7 16NW74.7MEFC4X7 16NW710MEFC4X7 25NW73.3MEFC4X7 50NW71MEFC4X7
Part Number 25NW74.7MEFC4X7 16NW74.7MEFC4X7 16NW710MEFC4X7 25NW73.3MEFC4X7 50NW71MEFC4X7
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series NW7 NW7 NW7 NW7 NW7
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 1 µF 1 µF 1 µF 1 µF 1 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
Lifetime@Temp 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar Bi-Polar Bi-Polar Bi-Polar Bi-Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 10 mA @ 120 Hz 10 mA @ 120 Hz 10 mA @ 120 Hz 10 mA @ 120 Hz 10 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 15 mA @ 10 kHz 15 mA @ 10 kHz 15 mA @ 10 kHz 15 mA @ 10 kHz 15 mA @ 10 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing 0.059 (1.50mm) 0.059 (1.50mm) 0.059 (1.50mm) 0.059 (1.50mm) 0.059 (1.50mm)
Size/Dimension 0.157 Dia (4.00mm) 0.157 Dia (4.00mm) 0.157 Dia (4.00mm) 0.157 Dia (4.00mm) 0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm)