Rubycon 16ZT330M8X16
16ZT330M8X16
Part No.:
16ZT330M8X16
Datasheet:
ShinYua16ZT330M8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZT
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
447.75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
995 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)