Rubycon 16ZT680MT810X20
16ZT680MT810X20
Part No.:
16ZT680MT810X20
Datasheet:
ShinYua16ZT680MT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Series:
ZT
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
675 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.5 A @ 100 kHz
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)