Vishay Sprague 173D566X9006XE3
173D566X9006XE3
Part No.:
173D566X9006XE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua173D566X9006XE3.pdf
Description:
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
TANTALEX®, 173D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.180 Dia x 0.420 L (4.57mm x 10.67mm)