TE Connectivity Passive Product 17PCSA103MC19P
17PCSA103MC19P
Part No.:
17PCSA103MC19P
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
ShinYua17PCSA103MC19P.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Packaging:
Bulk
Series:
17P, Citec
ProductStatus:
Active
Resistance(Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
BuiltinSwitch:
Push-Push, SPDT
NumberofTurns:
1
Features:
Taper:
Linear
NumberofGangs:
1
AdjustmentType:
Side Adjustment
TemperatureCoefficient:
5%
Rotation:
300°
ResistiveMaterial:
Carbon
TerminationStyle:
PC Pins
ActuatorType:
Flatted
ActuatorLength:
0.748 (19.00mm)
ActuatorDiameter:
0.236 (6.00mm)
BushingThread:
M10 x 0.75
Category:
Datasheet:
ShinYua17PCSA103MC19P.pdf
1. How to order 17PCSA103MC19P on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 17PCSA103MC19P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 17PCSA103MC19P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 17PCSA103MC19P 17PESA474MC19N 17PESA104MC19N 17PESA564MC19E 17PCSA224MC19P
Part Number 17PCSA103MC19P 17PESA474MC19N 17PESA104MC19N 17PESA564MC19E 17PCSA224MC19P
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 17P, Citec 17P, Citec 17P, Citec 17P, Citec 17P, Citec
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance(Ohms) 10k 10k 10k 10k 10k
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
BuiltinSwitch Push-Push, SPDT Push-Push, SPDT Push-Push, SPDT Push-Push, SPDT Push-Push, SPDT
NumberofTurns 1 1 1 1 1
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear Linear Linear
NumberofGangs 1 1 1 1 1
AdjustmentType Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment
TemperatureCoefficient 5% 5% 5% 5% 5%
Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
ResistiveMaterial Carbon Carbon Carbon Carbon Carbon
TerminationStyle PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
ActuatorType Flatted Flatted Flatted Flatted Flatted
ActuatorLength 0.748 (19.00mm) 0.748 (19.00mm) 0.748 (19.00mm) 0.748 (19.00mm) 0.748 (19.00mm)
ActuatorDiameter 0.236 (6.00mm) 0.236 (6.00mm) 0.236 (6.00mm) 0.236 (6.00mm) 0.236 (6.00mm)