Knowles Novacap 1808B102K202NT
1808B102K202NT
Part No.:
1808B102K202NT
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
ShinYua1808B102K202NT.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
  • Related Categories
Package/Case:
1808 (4520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
2000V (2kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.065 (1.65mm)