Vishay Sprague 199D107X0020F6V1E3
199D107X0020F6V1E3
Part No.:
199D107X0020F6V1E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua199D107X0020F6V1E3.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20% 20V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
TANTALEX®, 199D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
20 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.378 Dia (9.60mm)
Height-Seated(Max):
0.748 (19.00mm)
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)