Microchip Technology 1N4750CP/TR12
1N4750CP/TR12
Part No.:
1N4750CP/TR12
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ShinYua1N4750CP/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 27V 1W DO204AL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Active
Power - Max:
1 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
35 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 150°C
Operating Temperature:
27 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 20.6 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA