Microchip Technology 1N4753CP/TR12
1N4753CP/TR12
Part No.:
1N4753CP/TR12
Datasheet:
ShinYua1N4753CP/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 36V 1W DO204AL
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1 W
Package / Case:
50 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 150°C
Operating Temperature:
36 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 27.4 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA