Microchip Technology 1N5231BUR-1E3
1N5231BUR-1E3
Part No.:
1N5231BUR-1E3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-213AA
Datasheet:
ShinYua1N5231BUR-1E3.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO213AA
Packaging:
Bag
Series:
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
17 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C (TJ)
Operating Temperature:
5.1 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA