Microchip Technology 1N5266B/TR
1N5266B/TR
Part No.:
1N5266B/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
ShinYua1N5266B/TR.pdf
Description:
VOLTAGE REGULATOR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
230 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C (TJ)
Operating Temperature:
68 V
Supplier Device Package:
100 nA @ 52 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA