Microchip Technology 1N5280D-1
1N5280D-1
Part No.:
1N5280D-1
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
1N5280D-1.pdf
Description:
VOLTAGE REGULATOR
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±1%
Part Status:
Active
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
2400 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C (TJ)
Operating Temperature:
190 V
Supplier Device Package:
100 nA @ 144 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA