SMC Diode Solutions 209CMQ150
209CMQ150
Part No.:
209CMQ150
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
ShinYua209CMQ150.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 100A PRM4
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
150 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.03 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
3 mA @ 150 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C