SMC Diode Solutions 20CJQ045
20CJQ045
Part No.:
20CJQ045
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ShinYua20CJQ045.pdf
Description:
2A, 45V, SOT-223, SCHOTTKY RECTI
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
45 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
2A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
700 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
100 µA @ 45 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C