SMC Diode Solutions 20CTQ035
20CTQ035
Part No.:
20CTQ035
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYua20CTQ035.pdf
Description:
20A, 35V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
35 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
20A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
800 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 35 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C