SMC Diode Solutions 20CTQ045
20CTQ045
Part No.:
20CTQ045
Datasheet:
ShinYua20CTQ045.pdf
Description:
20A, 45V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
45 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
20A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
800 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 45 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C