Tamura 212AS12010
212AS12010
Part No.:
212AS12010
Manufacturer:
Tamura
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Package:
Datasheet:
ShinYua212AS12010.pdf
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 1.2W
Series:
212AS
ProductStatus:
Obsolete
RegionUtilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
InputType:
Fixed Blade
Voltage-Input:
120VAC
Voltage-Output:
12V
Current-Output(Max):
100mA
Power(Watts):
1.2 W
NoLoadPowerConsumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
OperatingTemperature:
-10°C ~ 40°C
OutputConnector:
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
CordLength:
72 (1.83m)
InputConnector:
NEMA 1-15P
Features:
Size/Dimension:
2.50 L x 1.57 W x 1.40 H (63.5mm x 40.0mm x 35.5mm)
ApprovalAgency:
cULus
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Datasheet:
ShinYua212AS12010.pdf
1. How to order 212AS12010 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 212AS12010 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 212AS12010?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 212AS12010.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 212AS12010 pin diagram, 212AS12010 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 212AS03032 212AS04025 212AS06020 212AS09012 212AS12010
Part Number 212AS03032 212AS04025 212AS06020 212AS09012 212AS12010
Manufacturer Tamura Tamura Tamura Tamura Tamura
Packaging - - - - -
Series 212AS 212AS 212AS 212AS 212AS
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
RegionUtilized North America North America North America North America North America
InputType Fixed Blade Fixed Blade Fixed Blade Fixed Blade Fixed Blade
Voltage-Input 120VAC 120VAC 120VAC 120VAC 120VAC
Voltage-Output 12V 12V 12V 12V 12V
Current-Output(Max) 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Power(Watts) 1.2 W 1.2 W 1.2 W 1.2 W 1.2 W
Polarization Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency - - - - -
OperatingTemperature -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C
OutputConnector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
CordLength 72 (1.83m) 72 (1.83m) 72 (1.83m) 72 (1.83m) 72 (1.83m)
InputConnector NEMA 1-15P NEMA 1-15P NEMA 1-15P NEMA 1-15P NEMA 1-15P
Features - - - - -
Size/Dimension 2.50 L x 1.57 W x 1.40 H (63.5mm x 40.0mm x 35.5mm) 2.50 L x 1.57 W x 1.40 H (63.5mm x 40.0mm x 35.5mm) 2.50 L x 1.57 W x 1.40 H (63.5mm x 40.0mm x 35.5mm) 2.50 L x 1.57 W x 1.40 H (63.5mm x 40.0mm x 35.5mm) 2.50 L x 1.57 W x 1.40 H (63.5mm x 40.0mm x 35.5mm)