Visual Communications Company - VCC 2195A1-28V
2195A1-28V
Part No.:
2195A1-28V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
ShinYua2195A1-28V.pdf
Description:
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT
Packaging:
Bag
Series:
2195A
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Incandescent
LampColor:
Red
LensColor:
LensTransparency:
Ratings:
Voltage:
28V
Current:
PanelCutoutShape:
Round
PanelCutoutDimensions:
0.31 (7.87mm)
LensSize:
LensStyle:
Round with Flat Top
MillicandelaRating:
Wavelength-Peak:
ViewingAngle:
TerminationStyle:
Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
IngressProtection:
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Datasheet:
ShinYua2195A1-28V.pdf
1. How to order 2195A1-28V on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 2195A1-28V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2195A1-28V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2195A1-28V.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 2195A1-28V pin diagram, 2195A1-28V datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 2195A1-28V 2195A5-28V 2195A3-28V 2195AX1-12V 2195A4-12V
Part Number 2195A1-28V 2195A5-28V 2195A3-28V 2195AX1-12V 2195A4-12V
Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
Series 2195A 2195A 2195A 2195A 2195A
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Incandescent Incandescent Incandescent Incandescent Incandescent
LampColor Red Red Red Red Red
LensColor - - - - -
LensTransparency - - - - -
Ratings - - - - -
Voltage 28V 28V 28V 28V 28V
Current - - - - -
PanelCutoutShape Round Round Round Round Round
PanelCutoutDimensions 0.31 (7.87mm) 0.31 (7.87mm) 0.31 (7.87mm) 0.31 (7.87mm) 0.31 (7.87mm)
LensSize - - - - -
MillicandelaRating - - - - -
Wavelength-Peak - - - - -
ViewingAngle - - - - -
TerminationStyle Wire Leads - 4.6 (116.84mm) Wire Leads - 4.6 (116.84mm) Wire Leads - 4.6 (116.84mm) Wire Leads - 4.6 (116.84mm) Wire Leads - 4.6 (116.84mm)