Microchip Technology 24AA512T-I/CS17K
24AA512T-I/CS17K
Part No.:
24AA512T-I/CS17K
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-UFBGA, CSPBGA
Datasheet:
ShinYua24AA512T-I/CS17K.pdf
Description:
IC EEPROM 512KBIT I2C 8CSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
MemoryType:
Non-Volatile
MemoryFormat:
EEPROM
Technology:
EEPROM
MemorySize:
512Kb (64K x 8)
MemoryInterface:
I²C
ClockFrequency:
400 kHz
WriteCycleTime-WordPage:
5ms
AccessTime:
900 ns
Voltage-Supply:
1.7V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)