Rubycon 250USP220M22X30
250USP220M22X30
Part No.:
250USP220M22X30
Datasheet:
250USP220M22X30.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USP
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
1.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.95 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYua250USP220M22X30.pdf
1. How to order 250USP220M22X30 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 250USP220M22X30 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 250USP220M22X30?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 250USP220M22X30
Part Number 250USP220M22X30
Manufacturer Rubycon
Packaging Bulk
Series USP
ProductStatus Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage-Rated 250 V
Lifetime@Temp 3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar
Ratings -
Applications General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 1.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 1.95 A @ 10 kHz
Impedance -
LeadSpacing 0.394 (10.00mm)
Size/Dimension 0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max) 1.260 (32.00mm)