Microchip Technology 25LC020A-E/P
25LC020A-E/P
Part No.:
25LC020A-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ShinYua25LC020A-E/P.pdf
Description:
IC EEPROM 2KBIT SPI 10MHZ 8DIP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
MemoryType:
Non-Volatile
MemoryFormat:
EEPROM
Technology:
EEPROM
MemorySize:
2Kb (256 x 8)
MemoryInterface:
SPI
ClockFrequency:
10 MHz
WriteCycleTime-WordPage:
5ms
AccessTime:
Voltage-Supply:
2.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TA)