Microchip Technology 25LC160DT-I/MNY
25LC160DT-I/MNY
Part No.:
25LC160DT-I/MNY
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYua25LC160DT-I/MNY.pdf
Description:
IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8TDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
MemoryType:
Non-Volatile
MemoryFormat:
EEPROM
Technology:
EEPROM
MemorySize:
16Kb (2K x 8)
MemoryInterface:
SPI
ClockFrequency:
10 MHz
WriteCycleTime-WordPage:
5ms
AccessTime:
Voltage-Supply:
2.5V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)