Adam Tech 25SH-B-02-TS
25SH-B-02-TS
Part No.:
25SH-B-02-TS
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
ShinYua25SH-B-02-TS.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Packaging:
Bulk
Series:
25SH
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.098 (2.50mm)
NumberofPositions:
2
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
MountingType:
Through Hole
Termination:
Kinked Pin, Solder
FasteningType:
Friction Lock
ContactLength-Mating:
ContactLength-Post:
0.134 (3.40mm)
OverallContactLength:
InsulationHeight:
0.276 (7.00mm)
ContactShape:
Square
ContactFinish-Mating:
Tin
ContactFinishThickness-Mating:
ContactFinish-Post:
Tin
ContactMaterial:
Brass
Category:
Datasheet:
ShinYua25SH-B-02-TS.pdf
1. How to order 25SH-B-02-TS on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 25SH-B-02-TS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 25SH-B-02-TS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 25SH-B-02-TS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 25SH-B-02-TS 25SH-C-02-TS 25SH-B-03-TS 25SH-C-02-TR 25SH-B-03-TR
Part Number 25SH-B-02-TS 25SH-C-02-TS 25SH-B-03-TS 25SH-C-02-TR 25SH-B-03-TR
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 25SH 25SH 25SH 25SH 25SH
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Header Header Header Header Header
ContactType Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch-Mating 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm)
NumberofPositions 2 2 2 2 2
NumberofRows 1 1 1 1 1
RowSpacing-Mating - - - - -
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
FasteningType Friction Lock Friction Lock Friction Lock Friction Lock Friction Lock
ContactLength-Mating - - - - -
ContactLength-Post 0.134 (3.40mm) 0.134 (3.40mm) 0.134 (3.40mm) 0.134 (3.40mm) 0.134 (3.40mm)
OverallContactLength - - - - -
InsulationHeight 0.276 (7.00mm) 0.276 (7.00mm) 0.276 (7.00mm) 0.276 (7.00mm) 0.276 (7.00mm)