Rubycon 25ZT220MTA8X16
25ZT220MTA8X16
Part No.:
25ZT220MTA8X16
Datasheet:
ShinYua25ZT220MTA8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Series:
ZT
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
348.25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
73 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)