Essentra Components 27MXT005006
27MXT005006
Part No.:
27MXT005006
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
ShinYua27MXT005006.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .197 HOLE, .063-
Packaging:
Bulk
Series:
MicroPlastics
ProductStatus:
Active
Type:
Barbed Fastener
RivetDiameter:
RivetLength:
0.336 (8.53mm)
HeadDiameter:
0.550 (13.97mm)
HeadHeight:
0.078 (1.98mm)
HoleDiameter:
0.197 (5.00mm)
GripRange:
0.063 ~ 0.236 (1.60mm ~ 6.00mm)
Features:
Color:
Natural
Category:
Rivets
Datasheet:
ShinYua27MXT005006.pdf
1. How to order 27MXT005006 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 27MXT005006 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 27MXT005006?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 27MXT005006.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 27MXT004006 27MXT005006 27MXT004010 27MXT003003 27MXT005010
Part Number 27MXT004006 27MXT005006 27MXT004010 27MXT003003 27MXT005010
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series MicroPlastics MicroPlastics MicroPlastics MicroPlastics MicroPlastics
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Barbed Fastener Barbed Fastener Barbed Fastener Barbed Fastener Barbed Fastener
RivetDiameter - - - - -
RivetLength 0.336 (8.53mm) 0.336 (8.53mm) 0.336 (8.53mm) 0.336 (8.53mm) 0.336 (8.53mm)
HeadDiameter 0.550 (13.97mm) 0.550 (13.97mm) 0.550 (13.97mm) 0.550 (13.97mm) 0.550 (13.97mm)
HeadHeight 0.078 (1.98mm) 0.078 (1.98mm) 0.078 (1.98mm) 0.078 (1.98mm) 0.078 (1.98mm)
HoleDiameter 0.197 (5.00mm) 0.197 (5.00mm) 0.197 (5.00mm) 0.197 (5.00mm) 0.197 (5.00mm)
GripRange 0.063 ~ 0.236 (1.60mm ~ 6.00mm) 0.063 ~ 0.236 (1.60mm ~ 6.00mm) 0.063 ~ 0.236 (1.60mm ~ 6.00mm) 0.063 ~ 0.236 (1.60mm ~ 6.00mm) 0.063 ~ 0.236 (1.60mm ~ 6.00mm)