Vishay Sprague 298D225X0010M2T
298D225X0010M2T
Part No.:
298D225X0010M2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYua298D225X0010M2T.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 10V 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
MICROTAN®, 298D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.063 L x 0.033 W (1.60mm x 0.85mm)
Height-Seated(Max):
0.031 (0.80mm)