Adam Tech 2RS2R-20-G
2RS2R-20-G
Part No.:
2RS2R-20-G
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYua2RS2R-20-G.pdf
Description:
RECEPTACLE STRIP 20P 2.0MM PITCH
Packaging:
Tube
Series:
2RS2R
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
20
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.079 (2.00mm)
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.191 (4.85mm)
ContactLength-Post:
0.118 (3.00mm)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
ContactFinish-Post:
Gold
MatedStackingHeights:
IngressProtection:
Category:
Datasheet:
ShinYua2RS2R-20-G.pdf
1. How to order 2RS2R-20-G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 2RS2R-20-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2RS2R-20-G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2RS2R-20-G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 2RS2R-20-G pin diagram, 2RS2R-20-G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 2RS2R-20-G 2RS2R-08-G 2RS2R-12-G 2RS2R-06-G 2RS2R-10-G
Part Number 2RS2R-20-G 2RS2R-08-G 2RS2R-12-G 2RS2R-06-G 2RS2R-10-G
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series 2RS2R 2RS2R 2RS2R 2RS2R 2RS2R
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
ContactType Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
NumberofPositions 20 20 20 20 20
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Pitch-Mating 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing-Mating 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
ContactFinish-Mating Gold Gold Gold Gold Gold
ContactFinishThickness-Mating Flash Flash Flash Flash Flash
InsulationColor Black Black Black Black Black
InsulationHeight 0.191 (4.85mm) 0.191 (4.85mm) 0.191 (4.85mm) 0.191 (4.85mm) 0.191 (4.85mm)
ContactLength-Post 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C